Serwis

Po rzutach karnych czy po 90 minutach?

Dla turniejów jak MŚ czy ME zadajemy sobie pytanie, czy typować po 90 minuntach (ew. 120), czy łącznie z rzutami karnymi.

My stosujemy typowanie z karnymi włącznie, ale administrator typera może oczywiście to dopasować w miarę potrzeb.

Zasadniczo obowiązuje reguła: Po karnych

W tej regule będą zaliczane WSZYSTKIE bramki, także po ew. dogrywce i karnych. Proszę sprawdzić reguły w Twoim typerze i dopasuj typy według wskazówek dot. typowania.

Administrator rundy typera może stworzyć własne reguły typowania.

Jak mogę przestawić moją rundę na typowanie po 90 minutach?

Zaloguj się jako administrator gry i przejdź do punktu Menu "typowanie po 90 minutach". Tam możesz wybrać, który z wyników będzie brany pod uwagę w liczeniu punktów.

Co jest lepsze? Po 90 minutach czy po karnych?

To kwestia gustu jak ma wyglądać typowanie. Dlatego też można dostosować każdą rundę typera według własnych reguł.

My uważamy, że powinno się typować wynik z uwzględnieniem rzutów karnych:

Z reguły typuje się końcowy rezultat spotkania, a nie wynik przejściowy. Podstawą do liczenia punktów jest wtedy także prawidłowa tendencja, czyli kogo typuję się jako zwycięzcę. To właśnie nie pewne biorąc typy po 90 minutach.

Argumenty typu, nie można typować wyniku 8:7 po rzutach karnych, nie jest prawdą: Przykładowo podczas ME 2004 w spotkaniu Portugalia - Anglia (8:7 p.k.) 0,15 % wszystkich oddanych typów było prawidłowych, a takie rostrzygnięcie nie jest klasycznym wynikiem po wykonaniu rzutów karnych! W spotkaniu grupowym Szwecja-Bułgaria (5:0) w tym samym turnieju tylko 0,015% typów było prawidłowych.

To oznacza, że spotkanie Portugalia-Anglia było 10 razy łatwiejsze do typowania niż mecz Szwecja-Bułgaria! Przy czym nikt nie wymagał, żeby spotkanie Szwecji podliczać tylko do wyniku 3:0, bo nie oczekiwano więcej bramek w tym meczu.

Jeśli ktoś typuje wynik Portugalia-Anglia 2:1 i ten mecz roztrzyga się dopiero w 14 minucie dogrywki, typujący nie otrzymałby żadnych punktów pomimo tego, że wynik, różnica bramek i zwycięzca został przez niego prawidłowo wytypowany. Tylko dlatego, że wszystko działo się po 90 minutach. Czy to, że po 90 minucie kończy się liczenie, typer nie powinien otrzymać punktów?

Typowanie po 90 Minutach można byłoby przypisać bukmacherom, którzy mają oczywiście w tym interes, że oprócz wygranej i porażki jest możliwy jeszcze trzeci wynik, aby obniżyć szanse typującego.

Ale właśnie ten argument można przypisać do rundy typera. Jeżeli są trzy możliwe wyniki właśnie w rundzie finałowej MŚ czy ME może to zwiększyć atrakcyjność typera.

Jak się mówi: Każdy może mieć swoje zdanie, a na platformie Kicktipp.pl administrator typera może ustawić reguły w taki sposób, jak mu najbardziej odpowiada.