kt
Serwis

Własne ligi i turnieje

Własne ligi i turnieje

Kto ma chęć na typowanie egzotycznej, niższej lub własnej ligi, może skorzystać z funkcji Zarzadzanie ligą. Poniżej znajduje się dokładny opis, który wyjaśnia krok po kroku, jak stworzyć i zarządzać własną ligą..

Stworzenie ligi lub turnieju

Krok 1: Drużyny

Stówrz drużyny, które będą wystepować w tworzonych przez Ciebie zawodach. Nie zapomnij podać krótkiej nazwy drużyny np. "Lech Poznań" , skrót "LPO").

Krok 2: Zawody

Stwórz nowe zawody. Nazwa zawodów jest niezależna od sezonu, ponieważ zawody startować mogą co sezon od nowa. Zawodami może być przykładowo turniej, który odbywa się co cztery lata (np. Mistrzowstwa Świata ) lub liga (np. 4 Liga Śląska), która startuje co roku.

Krok 3: Sezon

Stwórz dla własnych zawodów nowy sezon. Każde zawody można przydzielić danemu sezonowi. Dla "Ekstraklasy" są to przykładowo sezony "2017/18", "2018/19" itd.

Krok 4: Przypisanie drużyn

Przyporządkowanie drużyn do danego sezonu. W razie potrzeby można przypisać drużynom punkty karne, które zostały nałożone np. za niespełnienie wymogów licencyjnych. 

Krok 5: Kolejki

Stwórz odpowiednie kolejki. Każde zawody mają przynajmniej jedną kolejkę. Ilość kolejek zależy od liczby występujęcych drużyn oraz od systemu rozgrywek. Sezon Bundesligi składa się z 34 kolejek, ponieważ w lidze występuje 18 drużyn, które grają ze sobą mecz i rewanż, co daje po 17 spotkań w rundzie jesiennej i wiosennej. W Pucharze Polski kolejką moze być np. odpowiednia runda (ćwierćfinał, półfinał, itd.).

Przy zakładaniu kolejki wpisać należy ilość spotkań i standardową datę (dzień) spotkań. To ułatwia pracę w punkcie 7: Mecze. Dobrze jest także ustawić, datę i godzinę spotkań, które występuja najczęściej w kolejce. W Bundeslidze jest to np. Sobota 15:30.

Krok 6: Grupy

Przyporządkuj Twoim zawodom grupy jeśli chodzi np. o turniej. W rozgrywkach ligowych nie potrzeba podziału na grupy.

Krok 7: Mecze

Stwórz spotkania, które należą do danej kolejki. Mecze kolejki mogą rozpoczynać się w różnych dniach tygodnia. Przypisanie właściwych par następuje najczęściej po opublikowaniu oficjalnego terminarza ligi lub turnieju. Jeśli chcesz połączyć kilka kolejek, możesz to zrobić później.

Krok 8: Pytania

Jeśli chcesz umożliwić typerom zdobywanie dodatkowych punktów, możesz zdefiniować pytania, na które typerzy muszą odpowiedzieć w w odpowiednim czasie w trakcie sezonu. Przykładowe pytania to: "Kto będzie mistrzem" , "Kto spadnie z ligi?.

Krok 9: Kalendarz typowania

Żeby móc typować własną administrowaną ligę należy ją dołączyć do kalendarza typowania.

Krok 9a: Ponowny start

Najprościej można to wykonać z pomocą funkcji Wystartuj na nowo. Podczas startu zostaną skasowane wszystkie typy, więc można to wykonać dopiero wtedy, jeśli będzie można usunąć ostatni wynik.

Schritt 9b:

Jeśli jest typowana więcej niż jedna liga lub istniejący kalendarz typowania nie może być usunięty, można dodawać kolejne spotkania w zakładce administratora gry "Kalendarz typowania" -> "dodaj nowe spotkania".

Własne pytania można dodać w zakładce administratora gry wybierając "Kalendarz typowania" -> "Dodaj pytania". W wyborze sezonu znajdują się własne stworzone pytania.

Podczas sezonu

Stworzony przez Ciebie typer jest gotowy do typowania. Po zakończeniu spotkań musisz Wpisać wyniki, żeby podliczone zostały punkty:

Krok 10: Aktualizacja terminów

Podczas sezonu pamiętaj o aktualizacji terminów. W niższych ligach zdarzają się często zmiany lub odwołania meczów

Krok 11: Wpisywanie wyników

W zakładce “Wyniki” możesz wpisać wynik meczu lub go skorygować.  

Krok 12: Odpowiedzi na pytania

W zakładce “Otwarte pytania” możesz aktualizować odpowiedzi pytań binusowych. W przypadku, jeśli jakaś drużyna nie ma juz szans na mistrzostwo, to możesz zaznaczyć tą odpowiedż jako niepoprawną. W podglądach odpowiedż będzie nieaktywna  Jeśli wiadomo kto będzie mistrzem wtedy odpowiedż zanznacz jako poprawną. Punkty za prawidłową odpowiedż zostaną automatycznie dodane.

W zakładce “Pytania” -   może zostać wpisana lub skorygowana odpowiedż. Należy wybrać i kliknąć w dane pytanie. Po wyborze wyświetli się strona z linkiem "odpowiedz na pytanie".

Jeśli masz pytania lub poprawki do tego opisu, podziel się z nami Twoim uwagami. Wyślij nam wiadomość drogą e-mailową.

Potrzebujesz pomocy?